UXR100040CZ 40kW 1000V Zero Reactive Fully Potted Power Module
Key features:
- Ultra-wide output voltage range of 50-1000Vdc;
- Ultra-wide constant power output range of 300-1000V at 40kW;
- No current retract in low voltage areas for faster charging;
- Built-in residual voltage discharge circuit to reduce system cost and enhance reliability;
INTRODUCTION
EXCELLENT ADVANTAGES
- Super Standby Mode
- Full Potted Protection
- Zero Reactive Power
- Full-Load Working during Ultra-high Temperature:55℃
PARAMETERS | |
Dimensions | 85mm(H) ×360mm(W) ×459mm(D) |
weight | ≤20 kg |
Input Voltage | 285Vac~475Vac , 3P+PE |
Input Current | <80A |
Output Power | 40kW@Output voltage ≥300Vdc |
Voltage Range | 50Vdc~1000Vdc, the default value: 200Vdc |
Current Range | 0A~133.3A |
Download
UXR100040CZ data sheet
Details
INTRODUCTION
EXCELLENT ADVANTAGES
- Super Standby Mode
- Full Potted Protection
- Zero Reactive Power
PARAMETERS | |
weight | ≤20 kg |
Input Current | <80A |
Current Range | 0A~133.3A |
Sweden
Australia
United Arab Emirates
Scotland
Malta
Bulgaria
Poland
Türkiye
Egypt
Myanmar
Philippines
Spain
Partner
Inquiry Now
Related products
Key Features:
- Constant power output at 40kW from 300-1000V;
- No current retract in low voltage areas;
- Wide full-power temperature range (-40°C to +55°C);
- Built-in residual voltage discharge circuit,reduces system costs and enhances reliability.
1、 Ultra-wide output voltage range of 50-1000Vdc;
2、Ultra-wide constant power output range of 300-1000V at 30kW;
3、No current retractionin low voltage areas for faster charging;
- Ultra-wide constant power output range of 300-1000V at 30kW;
- No current retractionin low voltage areas for faster charging;
Excellent advantage
· Full liquid cooling technology
· Water-electricity separation design
· 300-1000V wide power range
· Full load efficiency exceeds 95.5%