UXR1K030H 30kW1000V High-Power Density Charging Module with National Grid Dimensions
Key Features:
- Ultra-wide output voltage range of 50-1000Vdc;
- Ultra-wide constant power output range of 300-1000V at 30kW;
- No current retractionin low voltage areas for faster charging;
- Built-in residual voltage discharge circuit to reduce system cost and enhance reliability;
INTRODUCTION
EXCELLENT ADVANTAGES
- Super Standby Mode
- Zero Reactive Power
- Full Potted Protection
- Full-Load Working during Ultra-high Temperatureof 55
PARAMETERS
Dimensions | 84mm (H) ×218 mm (W) ×459mm (D) |
Weight | ≤17 kg |
Input Voltage | 260Vac~475Vac, 3P+PE |
Input Current | <60A |
Output Power | 30kW@Output voltage ≥300Vdc |
Voltage Range | 50Vdc~1000Vdc, default value: 200Vdc |
Current Range | 0A~100A |
Download
UXR1K030H data sheet
Details
INTRODUCTION
EXCELLENT ADVANTAGES
- Super Standby Mode
- Zero Reactive Power
- Full Potted Protection
PARAMETERS
Weight | ≤17 kg |
Input Current | <60A |
Current Range | 0A~100A |
Sweden
Australia
United Arab Emirates
Scotland
Malta
Bulgaria
Poland
Türkiye
Egypt
Myanmar
Philippines
Spain
Partner
Inquiry Now
Related products
Key Features:
- Wide working output voltage: 260V~530V (AC input), 200V~1000V (DC side), compatible with diverse EV batteries
- Full digital control: Dual DSP design ensures precise management for AC DC charging modules
- High power density: 36W/in³, compact yet powerful V2G power modulefor efficient integration
Excellent advantage
· Full liquid cooling technology
· Water-electricity separation design
· 300-1000V wide power range
· Full load efficiency exceeds 95.5%- Well protection with a semi-independent airflow design
- Wide input constant power from 400 to 850Vdc
- EMC Class B
- Full load efficiency>97.5%