UXR100040C-40kW Air Cooling Highly Protective Charging Module
Key features
- High power density at 46.7W/in³, industry-leading volume design
- Battery anti-reverse flow technology
- Third-generation semiconductor SiC design
- Potting process
INTRODUCTION
ADVANTAGES
- Efficient operation across the entire output voltage range, lower consumpiton.
PARAMETERS
| Input Voltage | 285~475 VAC, 3-Phase+PE, 45~65Hz |
| Input Current | <80A |
| Output Power | 40kW |
| Output Voltage Range | 50Vdc~1000Vdc |
| Output Current Range | 0A~133.3A |
| Dimensions | 85mm(H)×360mm(W)×459mm(D) |
| Weight | ≤ 20 kg |
Download
UXR100040C Power Module Data Sheet
Details
INTRODUCTION
ADVANTAGES
PARAMETERS
| Input Current | <80A |
| Output Power | 40kW |
| Weight | ≤ 20 kg |
Sweden
Australia
United Arab Emirates
Scotland
Malta
Bulgaria
Poland
Türkiye
Egypt
Myanmar
Philippines
Spain
Partner
Inquiry Now
Related products
Key features:
- Ultra-wide output voltage range of 50-1000Vdc;
- Ultra-wide constant power output range of 300-1000V at 40kW;
- No current retractioninlow voltage areas;
- Built-in residual voltage discharge circuit;
- Complies with CE, UL, and UKCA certification requirements.;
- High power density (46.7W/in³), Industry-leading compact design;
- Well protection with a semi-independent airflow design
- Wide input constant power from 400 to 850Vdc
- EMC Class B
- Full load efficiency>97.5%
- Wide output voltage, 50~750Vdc, suitable for different types EVs
- Ultra low standby power consumption
- Full-power working temperaturefrom -40 to 60℃
- Full-load working efficiency ≥ 95.5%
- Ultra wide output voltage of 100~1000Vdc, suitable for different types EVs
- Ultra high output power under 300V~1000V output voltage, 40KW constant power output
- Full-load working efficiency≥95.5%, high efficiency in full working range
- Semi-independent air duct design
- High power density of 46.7W/in³