UXR100040B-40kW 1000V DC Charging Module
Key features
- Ultra wide output voltage of 100~1000Vdc, suitable for different types EVs
- Ultra high output power under 300V~1000V output voltage, 40KW constant power output
- Full-load working efficiency≥95.5%, high efficiency in full working range
- Semi-independent air duct design
- High power density of 46.7W/in³
INTRODUCTION
UXR100040B-40kW 1000V DC Charging Module is a innovation for EV charger power modules. Designed for global markets, it embodies high efficiency, reliability, and versatility. It’s compliant with European and American standards such as IEC61851 and UL2202, with electromagnetic compatibility meeting Class B requirements. With high power density of 46.7W/in³, this EV charger power module is ideal choice for EV chargers. Check out the details of the best power modules for EV chargers and DC fast charging stations below.
ADVANTAGES
- Ultra-wide output voltage range,suitable for a wide range of EVs.
- UXR100040B offers output range of 100-1000V, delivering 40kW constant power from 300V to 1000V, setting an industry standard for ultra-wide voltage and power ranges.
PARAMETERS
| Input Voltage | 260Vac~530Vac,Three phase+Protective Earth |
| Input Current | <80A |
| Output Power | 40kW@output voltage≥300Vdc |
| Output Voltage Range | 100Vdc~1000Vdc |
| Output Current Range | 0A~133.3A |
| Dimensions | 85mm(H)×360mm(W)×459mm(D) |
| Weight | ≤ 20 kg |
FAQs of the EV Charger Power Module
- What voltage do DC fast charging stationsuse?
- How does the UXR100040B EV charger power moduleimprove the EV charging experience?
- What benefits does thisDC EV charger module offer to EV charging station?
- Is this EVcharger power module easy to install and integrate into my DC fast charging stations?
Download
UXR100040B Power Module Data Sheet
Details
INTRODUCTION
ADVANTAGES
PARAMETERS
| Input Current | <80A |
| Weight | ≤ 20 kg |
Sweden
Australia
United Arab Emirates
Scotland
Malta
Bulgaria
Poland
Türkiye
Egypt
Myanmar
Philippines
Spain
Partner
Inquiry Now
Related products
Key features:
- Ultra-wide output voltage range of 50-1000Vdc;
- Ultra-wide constant power output range of 300-1000V at 40kW;
- No current retract in low voltage areas for faster charging;
- Built-in residual voltage discharge circuit to reduce system cost and enhance reliability;
- Ultra-wide constant power output range of 300-1000V at 30kW;
- No current retractionin low voltage areas for faster charging;
- Well protection with a semi-independent airflow design
- Wide input constant power from 400 to 850Vdc
- EMC Class B
- Full load efficiency>97.5%
- Wide output voltage, 50~750Vdc, suitable for different types EVs
- Ultra low standby power consumption
- Full-power working temperaturefrom -40 to 60℃
- Full-load working efficiency ≥ 95.5%