UXR100030G 30kW 1000V High-Performance Fully Potted Power Module for International Markets
Key features:
1、 Ultra-wide output voltage range of 50-1000Vdc;
2、Ultra-wide constant power output range of 300-1000V at 30kW;
3、No current retractionin low voltage areas for faster charging;
4、Built-in residual voltage discharge circuit to reduce system cost and enhance reliability;
Introduction:
Excellent advantage
- High efficiencyof 96.8%
- Full-load working during ultra-high temperatureof 55℃
- Fully potted protection
- EMC Class B compliance
PARAMETERS | |
Dimensions | 85mm (H) ×360 mm (W) ×459mm (D) |
Weight | ≤20 kg |
Input Voltage | 260Vac~530Vac, 3P+ PE |
Input Current | <60A |
Output Power | 30kW@Output voltage ≥300Vdc |
Voltage Range | 50Vdc~1000Vdc, default value: 200Vdc |
Current Range | 0A~100A |
Download
UXR100030G data sheet
Details
Introduction:
Excellent advantage
- High efficiencyof 96.8%
- Fully potted protection
- EMC Class B compliance
PARAMETERS | |
Weight | ≤20 kg |
Input Current | <60A |
Current Range | 0A~100A |
Sweden
Australia
United Arab Emirates
Scotland
Malta
Bulgaria
Poland
Türkiye
Egypt
Myanmar
Philippines
Spain
Partner
Inquiry Now
Related products
Key Features:
- Ultra-wide output voltage range of 50-1000Vdc;
- Constant power output at 40kW from 300-1000V;
- No current retract in low voltage areas;
- Wide full-power temperature range (-40°C to +55°C);
- Built-in residual voltage discharge circuit,reduces system costs and enhances reliability.
- Wide working output voltage: 260V~530V (AC input), 200V~1000V (DC side), compatible with diverse EV batteries
- Full digital control: Dual DSP design ensures precise management for AC DC charging modules
- High power density: 36W/in³, compact yet powerful V2G power modulefor efficient integration
· Full liquid cooling technology
· Water-electricity separation design
· 300-1000V wide power range
· Full load efficiency exceeds 95.5%Key features
- Wide output voltage, 50~750Vdc, suitable for different types EVs
- Ultra low standby power consumption
- Full-power working temperaturefrom -40 to 60℃
- Full-load working efficiency ≥ 95.5%