LCR100040A-40kW 1000V Liquid Cooling Charging Module
Excellent advantage
· Full liquid cooling technology
· Water-electricity separation design
· 300-1000V wide power range
· Full load efficiency exceeds 95.5%
Introduction:
Key features:
- Utilizes full liquid cooling technology to enhance heat dissipation efficiency
- Industry-leading volume design with a power density of 41W/in³, saving space and volume in charging station design
- Quick-plug design for water inlet and outlet, allowing for leak-free module replacement;
parameters
| Item | Specifications | |
| Basic Specifications | Dimensions | 340mm(H)×100mm(W)×470mm(D) |
| Weight | ≤ 28 kg | |
| Efficiency (full load) | >95.5% | |
| Standby Power Consumption | <13W+/-0.5W | |
| Cooling Mode | Liquid cooling | |
| Input Characteristics | Input Voltage | 260 ~ 530 VAC, 3-Phase+PE, 45~65Hz |
| Input Current | <80A | |
| Power Factor | ≥0.99 | |
| Output Characteristics | Output Power | 40KW |
| Voltage Range | 100Vdc~1000Vdc | |
| Current Range | 0A~133.3A | |
| Environmental Specifications | Operating Temperature | – 40℃~+75℃ output derating at above 60℃ |
| Storage Temperature | -40℃ ~ + 75℃ | |
Download
LCR100040A Power Module Data Sheet
Details
Introduction:
Key features:
parameters
| Item | Specifications | |
| Weight | ≤ 28 kg | |
| Input Current | <80A | |
| Power Factor | ≥0.99 | |
How do liquid cooling modules work?
The Liquid Cooling Charging Module from Winline Technology uses advanced liquid cooling to manage heat generated during ultra-fast charging. As a 40kW EV DC charger module compatible with 1000V EV DC charger modules, it’s designed for ultra fast charging stations with high-frequency charging needs.
Application Scenario
- Highway Service Areas
Our liquid cooling modules, including the 40kW EV DC charger module and 1000V charging module, support liquid cooled ultra-fast charging to help drivers recharge quickly and safely during long trips.
- Urban Transportation Hubs
- PV Energy Storage Charging/Discharging Demonstration Stations
The 40kW DC charging module by Winline Technology integrates seamlessly with PV energy storage systems, enabling smart energy management and stable liquid cooled EV charger operation in renewable energy environments.
- Automaker Self-built Supercharging Stations
Our Projects
At Winline Technology, we deliver high-performance EV charging solutions powered by our advanced liquid cooling module technology. Our products, like 40kW EV DC charger modules and 1000V EV DC charger modules, are widely deployed in ultra fast charging stations across the world, from highways to city hubs, enabling safe and efficient charging.
Sweden
Australia
United Arab Emirates
Scotland
Malta
Bulgaria
Poland
Türkiye
Egypt
Myanmar
Philippines
Spain
Partner
Inquiry Now
Related products
- Ultra-wide output voltage range of 50-1000Vdc;
- Constant power output at 40kW from 300-1000V;
- No current retract in low voltage areas;
- Wide full-power temperature range (-40°C to +55°C);
- Built-in residual voltage discharge circuit,reduces system costs and enhances reliability.
- Ultra-wide constant power output range of 300-1000V at 30kW;
- No current retractionin low voltage areas for faster charging;
- Built-in residual voltage discharge circuit to reduce system cost and enhance reliability;
- Wide working output voltage: 200V~950V for DC bus side, 200V~950V for battery side
- Full-load working efficiency ≥98.8%: Optimized for high-performance20kW EV charger module applications
- High power density of 45.4W/in³: Compact design ideal for integration into 950V charging module configurations
- Isolated DC-DC topology: Provides safety and flexibility for bidirectional power moduledesigns
- Ultra wide output voltageof 100~1000Vdc, suitable for different types EVs
- Ultra high output power under 300V~1000V output voltage, 30KW constant power output
- Full-power wide working temperaturefrom -40 to 55℃
- Full-load working efficiency ≥ 95.5%